DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU EĞİTİMİ

PROGRAMIN AMACI

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) birden fazla alanda işlevsellikte bozulmaya yol açan, çocukluk çağının en sık görülen nöropsikiyatrik rahatsızlığıdır. Bu eğitimin amacı, DEHB’nin tanı ve tedavisindeki son gelişmelerle ilgili bilgiler ışığında okul döneminde görülen belirtilere ilişkin DEHB’nin temel özelliklerini belirlemek ve aileye rehberlik edebilmektir.

KİMLER KATILABİLİR?

Psikolog, psikolojik danışman, çocuk gelişimi uzmanları, Psikoloji ve psikolojik danışmanlık bölümü öğrencileri.

EĞİTİM İÇERİĞİ

  • Sıklık ve yaygınlık
  • Birlikte görülen durumlar
  • Tanı ölçütleri ve klinik görünüm
  • Değerlendirme
  • Ayırıcı Tanı
  • Etiyoloji
  • Öğretmen ve aile danışmanlığı
  • Tedavi

YRD. DOÇ DR. AYLİN İLDEN KOÇKAR

Yrd. Doç Dr. Aylin İlden Koçkar lisans, yüksek lisans ve doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji ve Klinik Psikoloji programlarında tamamlamıştır. 1998-2005 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı’nda Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda çalışmıştır.

2007-2011 yılları arasında Bilkent Üniversitesi ile Atılım Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak akademik yaşamı devam etmekte iken özel bir klinikte danışanlarını görmeye devam etmiştir.  Amerika’da geliştirilmiş olan okul öncesi eğitim programı FasTracKids’in ülkemizde ilk uygulayıcı ve kurucularından olan Dr. Koçkar halen çeşitli okullarda bu programı yürütmektedir.  Dr. Koçkar doktora sonrasında Hollanda Hükumeti Yüksek Öğretim Kurumu ile Merkezleri Hollanda’da bulunan International Child Development Initiatives (ICDI) ve Sardes tarafından düzenlenen Early Childhood Development Diploma eğitimini tamamlamıştır.

Uzmanlık alanları çocuk ve ergen psikopatolojisi ile aile danışmanlığı olan Dr. Koçkar halen pek çok çocuk ve aileye danışmanlık vermektedir. Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Sınav Kaygısı, çocukluk döneminde görülen duygu durum bozuklukları, ile okul öncesi dönemde görülen sorunları araştırmakta ve bu konularda seminerler vermektedir.

Yrd. Doç.Dr. Koçkar’ın yurt içi ve yurt dışında yayınlanan pek çok makalesinin yanı sıra Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nda ebeveynlere yol gösterici olan bir kitabı da vardır. Dr. Koçkar evli ve bir çocuk annesidir.  

Eğitici Adı : Yrd.Doç.Dr. Aylin İlden Koçkar
Program Süresi : 8 Saat
Eğitim Gün ve Saatleri : Başvurulara göre değerlendirilecek.
Program Ücreti : 324 TL (KDV dahil)
Eğitimin Yapılacağı Yer : İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Şişli Yerleşkesi
Bilgi ve kayıt için : sem@kemerburgaz.edu.tr